(از دیـدن تا دیـدن هـا و از سـخن تا سـخن هـا)

مبارزه و جهاد در راه اعلای کلمه الله و حصول آزادی، استقلال و دفاع از حق یک امر فطری
برای انسان  است.

بناءً هر فرد خدا شناس و حق طلب در هر زمان و مکان بر وفق ضرورت ویا احساس مکلفیت ایمانی و وجدانی با آن مواجه شدنی است. زیرا فطرت متجاوز و طغیانگر انسان آدمی را بر رغم سرشت انسانی و اسلامی وی ، بدستیاری نفس و شیطان به مقابل احسان های خدا (ج) و حقایق هستی و یا در برابر حقوق انسان رو در رو میسازد.

اینجا است که مسؤولین دست اول و دست دوم هدایت بشر یعنی پیامبران و دعوت گران و سایر مصلحین جهان به پا میخیزند و پرچم رهنمائی حق و حقیقت را به مقابل گمراهی ها ، زور گویی ، عصیان و تجاوز و استبداد ستمگران بلند مینمایند.

و به همین لحاظ است که پیامبر اکرم ( ص ) مبارزه با فساد ، ظلم ، جهل و خرافات و شرک و کفر را تا روز قیامت ادامه دار میخوانند.(الجهاد ماض الی یوم القیامه) ( الحدیث )

ترجمه : جهاد تا روز قیامت جاری است .

بر مبنای همین اصل است که تاریخ شاهد حضور فعال و همیشگی ، پیامبران ( ع) دعوتگران ، مصلحین و سایر مبارزین راه حق و راستی رحمه الله علیهم در کلیه صحنه های نبرد در مقابل  باطل و زور گویان متجاوز است.

سراج الدین بایزید روشان یکی از آن نخبه گان مسؤول و مؤمن است که رسالت ایمانی و افغانی خود را در مقابل تجاوز و استیلای استبداد زمان مردانه ادا کرد. صاحبدل مجاهد بایزید روشان شخصاً در قرن دهم هجری وارد میدان معرکه برای استقلال ، آزادی و حاکمیت ملی افغانها شد.

اخلاف و رهروان صدیق و مبارز ایشان در قرن یازدهم هجری سنگر مبارزات فرهنگی سیاسی و پیکار های خونین را برای نیل به آرمان های مقدس ملی و دینی شان نیز گرم نگهداشتند.

بایزید روشان انصاری چون شیخ بایزید بسطامی رحمه الله علیهما از جمع راد مردان به خدا رسیده و خود شناس اند. ایشان عرفان و تصوف زندة  انقلابی را در عصر خود علماً و عملاً احیا نمودند.

افکار بایزید روشان به زبان های مختلف در قالب صراط التوحید ، خیرالبیان و غیره  آثار ماندگار ایشان همچو نیروی محرکة نهضت آزادی بخش ملی روشانیان در مقابل تجاوز و استبداد ، روح نهضت روشانی را تشکیل میدهد.

پیر روشان ( رح ) با این آثار گهر بار شان پیام های اصیل مکتب اسلام را بر پایه های تصوف و جهاد علیه ستمگران غاصب برای کسب آزادی ، استقلال و حاکمیت ملی افغان ها رسانید.

پیام های عقیدتی – سیاسی پیر روشان در قالب زبانها و ادبیات عالی پشتو ، دری و عربی او را بنیانگذار مکتب ادبی خاص ساخت.

چنانکه عدة از محققین بایزید روشان را بانی  رنسانس زبان پشتو و احیاگر دوره دوم ادبیات این زبان ملی ما نیز خوانده اند.

اکادمی علوم افغانستان افتخار دارد که از پنجصدمین سالگرد ولادت این قهرمان ملی بعنوان یک عالم و روحانی سترگ و یک شخصیت ادبی سیاسی بزرگ در منطقه با تدویر سیمینار حاضر تجلیل بعمل میآورد.

آرزو مندم روشان شناسان و دیگر دانشمندان خارجی و داخلی حاضر در این سیمینار پهلو های گسترده تر از شخصیت علمی  ، ادبی ، سیاسی و روحانی ابر مرد افغان پیر روشان را ضمن ارایة مقالات علمی و نظریات سود مند شان برجسته تر سازند.

    با عرض حرمت

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۸۸ساعت 14:44  توسط  سر محقق استاد عبدالباری راشد  |